14 квітня, 2025

80 років від дня народження Сергія Дяченка

 
   Сергій Дяченко - письменник-фантаст, сценарист, редактор. У минулому - вчений-психіатр і генетик. 
   Народився у столиці України 14 квітня 1945 року. 
   Закінчив Київський медичний інститут, працював лікарем-психіатром. Кандидат біологічних наук.    
  У 1989 році закінчив сценарний факультет. Сергій Дяченко автор кіносценаріїв до фільмів: "Микола Вавилов", "Голод-33", "Гетьманські клейноди", "Генетика і ми", "Природи міцні затвори", "Совість у білому халаті", "Академік Бєляєв", "Зірка Вавилова" та ін.
  У 1993 році одружився з українською актрисою, киянкою - Мариною. І вони почали писати з нею як співавтори.
   До 2009 року він жив і працював у Києві. У 2013 році разом з дружиною Мариною переїхав у США, (Лос-Анжелес).
   Помер Сергій дяченко на 78-му році життя 5 травня 2022 року.
   
   Сергій та Марина Дяченки працювали у жанрі фантастичної  літератури як письменники, сценаристи та редактори. Вони отримали звання найкращих фантастів Європи  на міжнародному фестивалі Єврокон-2005. Подружжя належить до найуспішніших літераторів України (2010р.), їх книги досягли мільйонних тиражів.
   Перший роман "Брамник" (1995р.) визнаний кращим дебютом на конкурсі європейської фантастики.
   Творчий доробок складають десятки романів, повістей, оповідань, зокрема: "Ритуал", "Відомська доба", де з’являється персонаж української міфології Чугайстер, цикл про пригоди школярки Ліни - "Ключ від королівства". Твори у 26-ти томах , дитячі видання "Повітряні рибки", "Летючий капелюх", "Габріель і сталевий Лісоруб", "Жирафчик і пандочка".
   Вони є авторами понад 80 повістей та 25 романів. Свій жанр вони визначають як "магічний реалізм". Їх творчий тандем сміливо можна назвати художниками в літературі, тексти яких завжди сповнені глибоким змістом і створюють фантастичні полотна.

До цієї дати ми підготували 
віртуальну книжкову виставку 
"Світ фантастики Сергія та Марини Дяченків".

В статті використані інтернет-матеріали

11 квітня, 2025

"Люби природу не для себе, люби для неї..." Максим Рильський

8 квітня у бібліотечному просторі ЦРБ "Голосіївська" 
відбулася презентація документально-художнього літопису 
"...Люби природу не для себе..."


 Автор-упорядник літопису - Максим Георгійович Рильський, онук славетного поета Максима Рильського. Ця книга про Максима Тадейовича , про любов до природи і природу поезії. Саме природа з перших років життя виховувала Максима Рильського, як поета і особистість.
  Максим Георгійович читав вірші та згадував про невтомну пристрасть Максима Тадейовича до подорожей, про людей, таких як і він самий, закоханих у вроду природи.



Спогади, фрагменти листів, світлини - світ поета, де живе натхнення.


   З нагоди 130-річчя від дня народження Максима Тадейовича Рильського Максим Георгійович презентував хронікально-публіцистичний фільм "Побачення з Максимом Рильським"
 Документальні кадри із життя поета, його подорожі, захоплення риболовлею, спілкування з родиною та друзями, яких об'єднувала любов до української культури та мистецтва. Максим Тадейович  любив рідну природу та в ній  знаходив натхнення для творчості.


   Ми та наші колеги з ЦБС Голосіївського району отримали у подарунок це чудове видання з дарчим підписом від Максима Георгійовича Рильського.


  
 Ідея та оформлення обкладинки документально-художнього літопису належить художнику Вадиму Шевченку.











Виставка робіт Вадима Шевченка.



08 квітня, 2025

Річниця звільнення Київщини

 31 березня виповнилося три роки відтоді, як на Київщині було звільнено Бучу, а за кілька діб, 2 квітня - всю Київську область. Саме тоді світ жахнувся, побачивши наслідки та розмах воєнних злочинів рф, а Україна пройшла одну з точок неповернення у війні з росією.


 Після деокупації на Київщині виявили майже 1,6 тис. тіл загиблих. Лише на території Київської області правоохоронці знайшли 1590 тіл загиблих за час російської окупації. Такі дані в березні 2024 року, після уточнень протягом двох років, надало Укрінформу головне управління Нацполіції в Київській області.
 У рамках проєкту "Славетні епохи України" для студентів груп 105 та 202  КПКЦБ  проведено годину мужності "Третя річниця звільнення Київщини", на якій згадували найважливіші факти про ціну оборони Київщини на початку повномасштабного вторгнення та про свідчення масштабних злочинів росіян, які вони продовжують чинити на всіх окупованих територіях України. Організаторами заходу виступили ГО "Славетні епохи України" та Відділ обслуговування ЦРБ "Голосіївська".

Хвилина мовчання.

На захід був запрошений 
представник Міністерства у справах ветеранів України, 
начальник відділу патріотичного виховання, 
молодший лейтенант Третьої окремої штурмової бригади ЗСУ
Кирило Дороленко.



 Кирило Дороленко - історик та громадський активіст. Звернувся до молоді зі словами, що національна гордість виражається в прагненні нації до готовності давати відсіч тим, хто зазіхає на свободу і незалежність нації, що кожна доросла людина повинна мати розуміння що таке Україна та її самостійність.


Слава нації! Смерть ворогам!

06 квітня, 2025

8 квітня - Міжнародний день ромів



 8 квітня світ відзначає Міжнародний день ромів, який є визнаним міжнародним святом ромського народу, встановленим на IV-му Всесвітньому конґресі ромів, що відбувся 1990 р. Метою свята є самоідентифікація ромської етнічної групи як єдиного народу, привернення уваги до самобутньої культури та історії етносу рома, подолання дискримінації, утисків та відчуження ромів. 
 Міжнародний день ромів відзначається в умовах коли наша держава, де проживає велика кількість різних етнічних спільнот, перебуває у жахливій ситуації  неспровокованої війни, розв’язаної російським агресором. Як і всі громадяни України, роми потерпають від жахів війни.
 Роми на рівні з усіма громадянами, що мають різне етнічне походження, протистоять агресору, беруть участь у русі опору. Роми проходять військову службу в лавах  Збройних сил України, є учасниками мирних протестів в тимчасово окупованих містах (зокрема, м. Херсон та м. Нова Каховка).
 Громадські об’єднання, що представляють ромську етнічну спільноту, сьогодні займаються волонтерською діяльністю, організують притулки для переселенців, доставляють гуманітарну допомогу із заходу України, інших країн до центральних і східних регіонів для вразливих соціальних груп, в тому числі для ромів.
 Громадські активісти ромських організацій в Україні ведуть активну просвітницьку діяльність, надають правдиву інформацію міжнародним ромським організаціям, міжнародній ромській спільноті про трагедію українського народу і трагедію ромів, як його невід’ємної частини, що спровокована невиправданою агресією російської федерації.
Інформація з сайту  Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС)

04 квітня, 2025

Всесвітній день здоров'я

     Щорічно 7 квітня відзначається Всесвітній день здоров'я. 
   Цей день не просто символічна дата в календарі, а можливість звернути увагу на важливість збереження та підтримки здоров’я, яке, безумовно, є найбільшою цінністю кожної людини. 
    В здоровому тілі - здоровий дух. Цей простий але глибокий принцип, відомий людству вже століттями, підкреслює важливість утримання та підтримки здоров’я. 
   Тема Дня здоров’я 2025 року: "Здоровий початок життя - запорука успішного майбутнього". У рамках цієї кампанії, до урядів країн та світової спільноти в галузі охорони здоров'я буде звернений заклик активізувати зусилля з ліквідації запобіжної материнської та дитячої смертності та приділяти пріоритетну увагу здоров'ю та благополуччю жінок загалом.

До цього дня ми оформили для вас 
книжкову виставку-пораду "Країна Міцного Здоров'я".


Будьте здорові!

03 квітня, 2025

До 315-річчя Конституції Пилипа Орлика


 5 квітня 1710 року Пилип Орлик оприлюднив так звану "угоду," що ввійшла в історію як Державна Конституція, під назвою "Конституція прав і вільностей Запорозького Війська".
 Конституція Пилипа Орлика - договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська (від усієї старшини та козацтва конституцію Орлика підписав кошовий отаман Кость Гордієнко), який визначав права і обов’язки усіх членів Війська.  Затверджений шведським королем Карлом XII. Написаний латиною і староукраїнською. Складається зі вступної частини та 16 статей. 
 Конституція Пилипа Орлика - перша українська та одна з перших європейських конституцій.

До цієї знаменної дати в історії України 
історикиня Євніка Ліньова підготувала та представила цікавий  матеріал 
до 315-річчя Конституції Пилипа Орлика.


У рамках проєкту "Історія на екрані"
 присутні заходу переглянули документальний фільм 
"Секрет Конституції Пилипа Орлика"


  28 червня 2011 року, в день 15-річчя з дня ухвалення Конституції України, в Києві відбулося урочисте відкриття пам'ятника Пилипу Орлику. Створенням займався відомий скульптор і народний художник України Анатолій Кущ, а також заслужений архітектор України Олег Стукалов.


02 квітня, 2025

Модні фішки сучасної книжки

    Сьогодні Всесвітній день дитячої книги. Напередодні свята до бібліотеки "Голосіївська" були запрошені дуже цікаві гості: Олена Фінберг, лауреатка Всеукраїнської літературної премії імені Всеволода Нестайка із книжкою "Неймовірні історії кота Бучика" та Наталія Степанчук адміністраторка "Читаємо", менеджер видавництва "Дух і Літера". 
   На зустріч з авторкою були запрошені діти 4-а класу ЗОШ №36 ім.С.П.Корольова. Із  розповіді Олени Фінберг діти дізналися про життя і пригоди сміливого кота з Бучі. Наших юних читачів дуже вразила історія головного героя, який пережив окупацію в Бучі, полон та боровся пліч-о-пліч з військовими. Разом зі своїми друзями Бучик робив усе можливе, щоб наблизити перемогу нашої країни.

    Закінчився захід майстер - класом. Учні робили чудові колажі з ілюстрацій до книг "Неймовірні пригоди кота Бучика" та "Бучик в місті Лева", які створила Валентина Єсіпова. Це вийшло дуже творчо та самобутньо. 

    Ми щиро вдячні пані Олені за подаровані книги бібліотеці та пані Наталі за творчий підхід до зустрічі.