
8 квітня світ відзначає Міжнародний день ромів, який є визнаним міжнародним святом ромського народу, встановленим на IV-му Всесвітньому конґресі ромів, що відбувся 1990 р. Метою свята є самоідентифікація ромської етнічної групи як єдиного народу, привернення уваги до самобутньої культури та історії етносу рома, подолання дискримінації, утисків та відчуження ромів.
Міжнародний день ромів відзначається в умовах коли наша держава, де проживає велика кількість різних етнічних спільнот, перебуває у жахливій ситуації неспровокованої війни, розв’язаної російським агресором. Як і всі громадяни України, роми потерпають від жахів війни.
Роми на рівні з усіма громадянами, що мають різне етнічне походження, протистоять агресору, беруть участь у русі опору. Роми проходять військову службу в лавах Збройних сил України, є учасниками мирних протестів в тимчасово окупованих містах (зокрема, м. Херсон та м. Нова Каховка).
Громадські об’єднання, що представляють ромську етнічну спільноту, сьогодні займаються волонтерською діяльністю, організують притулки для переселенців, доставляють гуманітарну допомогу із заходу України, інших країн до центральних і східних регіонів для вразливих соціальних груп, в тому числі для ромів.
Громадські активісти ромських організацій в Україні ведуть активну просвітницьку діяльність, надають правдиву інформацію міжнародним ромським організаціям, міжнародній ромській спільноті про трагедію українського народу і трагедію ромів, як його невід’ємної частини, що спровокована невиправданою агресією російської федерації.
Інформація з сайту Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС)