21 жовтня минає 350 років від дня народження Пилипа Орлика
(1672-1742), видатного українського державного, військового і політичного діяча, гетьмана України, співавтора Угод та Конституційних прав і вольностей Війська Запорозького.
З 1707 року він був генеральним писарем Війська Запорозького та найближчим соратником гетьмана Івана Мазепи, а після його смерті став гетьманом Війська Запорозького Правобережної України й автором першої Конституції в Україні, відомої як "Конституція Пилипа Орлика" (1710).
Його витончений розум і дипломатичний хист, вишукані манери та незрівнянний стиль публіциста викликали захоплення у європейської політичної та мистецької еліти. Головною метою свого життя гетьман Орлик вбачав незалежність і єдність України, мир і розвиток держави. Серед інструментів зміцнення державності Орлик не в останню чергу бачив військовий альянс із Османською імперією та Кримським ханством. Однак подальший розподіл України був великим ударом для гетьмана: зазнала поразки його мрія про сильну і цілісну Українську державу.
До останніх своїх днів великий гетьман невтомно шукав підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Пруссії, привертав їхню увагу до трагічної долі рідної країни, розділеної між зажерливими сусідами.
Конституція гетьмана Орлика і ціле його життя, віддане ідеї побудови Української Держави - це підсумок розвитку державної правової думки в Україні: від часів древньої Української держави - Київської Русі , приклад гідний наслідування і пошани.
До цієї дати пропонуємо до перегляду фільм
"Пилип Орлик - автор першої у світі Конституції"
https://www.youtube.com/watch?v=Q6gKEywBqdA
Немає коментарів:
Дописати коментар