11 листопада, 2024

135 років від дня народження Остапа Вишні

  13 листопада 1889р. народився на Полтавщині Павло Михайлович Губенко - Остап Вишня - письменник, гуморист, в‘язень сталінських концтаборів.
Неймовірний талант, неймовірна людина. Патріот України в епоху тотальних репресій та колективного насилля.
    З 1919р. він починає писати фейлетони. Псевдонім Остап Вишня з’явився в літературі у 1921р. Свій вибір псевдоніма письменник пояснював тим, що: "…плід вишні солодкий і смачний, але водночас терпкий і кислуватий, саме таким і повинен бути доброзичливий сміх, а при потребі кісточкою з вишні, затиснувши її у двох пучках, можна влучно стрельнути". 
    Літературна спадщина Вишні - це насамперед тисячі гуморесок у щоденній пресі на всі теми дня - усмішки, або "реп’яшки", як назвав їх сам автор. На вимогу читачів їх видавали окремими збірками. До початку 1930р. тираж книжок Вишні доходив до 2 мільйонів примірників, нечуваної тоді цифри.
   Восени 1920р. журналіста вперше заарештовують, але ніяких доказів вини не знаходять, тому через пів року випускають із в’язниці. 
   В цей час у Харкові Остап Вишня познайомився із майбутньою дружиною - актрисою Варварою Маслюченко, побачивши вперше її на сцені театру. 
    У 1933р. Остапа Вишню знову заарештовано. Довгі десять років він відбуває в Ухтимсько-Печорському таборі.  
   Остапові Вишні пощастило вижити. Дружина - Варвара Олексіївна повернула його до життя після десятирічних мук ГУЛАГу. Їй вдалося вивезти "на волю" щоденник, який вів Остап Вишня в засланні. 
    Після смерті Сталіна його реабілітували.
    Помер Остап Вишня у 1956 році. 
   Йому випала доля гумориста-мученика - аж до самої смерті, і навіть після десятилітньої каторги він не переставав "усміхатись". У одному з передсмертних записів у своєму щоденнику він занотував: "Все життя гумористом! Господи! Збожеволіти можна від суму!" І далі, як підсумок свого життя і праці: "Мало я зробив для народу! Мало! Хотілося б більше, але що я можу зробити… Ой, як буде комусь соромно за мої страждання! Ой, як буде!".

Запрошуємо вас подивитися книжкову викладку «Моя зброя-сміх», присвячену 135-річчю від дня народження великого українського письменника Остапа Вишні, майстра сатири та гумору! 

    Перечитаймо Вишневі усмішки на бажання незабутнього автора-ювіляра: "... щоб очі мого народу, коли вони часом печальні та сумом оповиті, - щоб вони хоч отакуньким шматочком радості засвітилися"!
   Ви зможете ознайомитись з його творчістю та відчути неперевершений стиль його гумору.
  Завітайте до нашої бібліотеки, щоб віддати належне цьому великому майстру слова!

Немає коментарів:

Дописати коментар