Фальковський Іван Якимович, чернече ім’я Іриней - один із найцікавіших українських літераторів і вчених кінця 18-го - початку 19-го століття, сприяв проникненню й популяризації в Україні найновіших досягнень західноєвропейської культури і науки, в т.ч. в галузі астрономії, математики та фізики. Єпископ Чигиринський, Смоленський і Дорогобузький.
Народився у 1762 році (с.Білоцерківці Пирятинського р-ну Полтавської обл.) у сім’ї священика о.Якима Фальковського.
Іриней Фальковський був високоосвіченою людиною, залишив по собі чималу творчу спадщину. Він автор численних рукописних творів з різних галузей знання, збірок духовної та світської поезії, писаної латинською, російською, німецькою і французькою мовами, історичних і географічних творів, статей із медицини, статистики, астрономії, математики, укладач підручників, календарів. Спадщина Фальковського налічує 92 томи рукописних творів, що зберігаються в ЦНБ АН України у Києві.
Особливу увагу приділяв науці астрономії. Описав видимий рух Сонця та залежні від нього явища, а також рух Місяця і пов’язані з ним затемнення .
Понад 20 років викладав арифметику, алгебру, геометрію, астрономію, граматику, поезію, філософію, богослов’я, теологію, архітектуру, німецьку мову у Києво-Могилянській академії. У 1803-1804 роках - ректор академії.
Вирізнявся працелюбністю, енергійним, живим і світлим розумом. У побуті був суворий аскет. Виступав з різким осудженням кріпосництва, наказуючи підвідомчим особам по можливості захищати селян від насильства поміщиків. Не знаходячи в навколишній дійсності відповідності своїм ідеалам, страждав душею і вступав у суперечки з можновладцями.
1786 р. прийняв постриг під іменем Іринея, через три роки призначений архімандритом Гамаліївського монастиря, а згодом - Києво-Братського. 1807 р. призначений єпископом чигиринським, вікарієм Київської митрополії. 1813 р. призначений настоятелем Києво-Михайлівського монастиря, яким і залишався до кінця свого життя.
Іриней Фальковський увійшов в історію як людина різнобічних наукових інтересів, викладач, поліглот, вчений, поет, мислитель, що шанував Вольтера і створив Вільне поетичне товариство у Києві наприкінці XVIII ст., яке стало своєрідною школою для багатьох українських письменників і поетів. Його культурно-просвітницька діяльність була спрямована на підготовку фахових кадрів для православної церкви й освіту мирян. Знаряддям реалізації цієї шляхетної мети були книги, які Іриней вивчав і цінував.
Пропонуємо вашій увазі книгу
"Києво-Могилянська академія
в іменах",
яка знаходиться у фонді читальної зали.
Немає коментарів:
Дописати коментар