21 лютого, 2025

Вікентій Хвойка - 175 років від дня народження

 21 лютого  виповнюється 175 років від дня народження Вікентія Хвойки - дослідника археологічних пам’яток, талановитого художника, одного із засновників Київського художньо-промислового і наукового музею (Національний музей історії України).
 Роботи   науковця дали змогу створити першу наукову концепцію історичного розвитку землеробського населення Середнього Подніпров’я від кам’яної доби до епохи Середньовіччя.
 Пам’ятки, відкриті археологом, стали підґрунтям для вивчення кам’яної доби України.
 Найбільшим археологічним здобутком Вікентія Хвойки було відкриття однієї з найяскравіших культур мідної доби. У 1895 році під час досліджень у Києві археолог натрапив на залишки землянок, знаряддя, уламки посуду з розписом. Згодом стало відомо про знахідки глиняних фігурок та орнаментованого посуду в навколишніх селах. 
 Нові пам’ятки, відкриті на Київщині, дослідник назвав  площадками. На думку В. Хвойки, це були місця священного призначення, де ховали небіжчиків із численним інвентарем. Після розкопок кількох поселень поблизу містечка Трипілля культура отримала відповідну назву - трипільська.
 Дослідженню культури археолог присвятив багато років. Він розкопав понад 500 трипільських землянок та площадок. Учений вважав цю культуру праслов’янською, залишену першими землеробами Середнього Подніпров’я. В. Хвойка першим порівняв схожі знахідки, знайдені в інших регіонах, виділив їх у окрему культуру, визначив її місце в давній історії краю.  
  Він  також розробив першу наукову періодизацію трипільської культури.
 Неперевершена колекція трипільських знахідок, здобута завдяки невтомній праці В. Хвойки, є окрасою Національного музею історії України.

До ювілейної дати В. Хвойки 
Евніка Ліньова, історикиня, археологиня 
провела  Годину історії
"Вікентій Хвойка - археолог і музейник"




 
 Розповідь   Євніки Анатоліївни про різні періоди життя
 
В. Хвойки була цікавою та пізнавальною. Серед матерiалiв з особистого архiву Євнiки Анатолiïвни представленi рiдкiснi видання - каталоги  археологічної колекції "Древности Приднепровья. Эпоха славянская, VI–XIII в." Богдана Ханенка. Видання датованi 1899-1907 роками.

До рідного слова торкнися душею

    Міжнародний день рідної мови - гарний привід нагадати нам, що державною мовою в Україні є українська. Крім цього, українська мова є рідною майже для 50 мільйонів людей по всьому світу. Сьогодні день, коли ми маємо особливо плекати і підносити рідну мову: ту, заради якої щоденно проливається кров наших захисників і захисниць. 
    З нагоди цього свята у бібліотеці "Голосіївська" відбулася захоплива лінгвістична розвідка "До рідного слова торкнися душею", в якій взяли участь учні 4-а класу ЗОШ № 36 ім. С.П. Корольова.

    Діти дізналися про історію свята, подивилися відеопрезентацію, прийняли активну участь у карколомних мовних пригодах: пояснювали значення фразеологізмів, продовжували прислів'я, розгадували ребуси, утворювали слова, читали скоромовки, пояснювали значення фразеологізмів.
   Школярі чудово провели час у дружній атмосфері і  відчули себе важливими носіями найціннішого скарбу - рідної мови!
     Пізнавальним, емоційним та корисним для дітей став цей день. 
Дякуємо всім, хто долучився до цього свята мови.
 До нових зустрічей у бібліотеці!  
Бережімо та шануймо рідну мову, адже вона -
 безцінний скарб українського народу.

Міжнародний день рідної мови

  “Мова - це наша національна ознака, в мові - наша культура, ступінь нашої свідомости. Мова - це форма нашого життя, життя культурного й національного, це форма національного організування." 
Іван Огієнко( митрополит Іларіон)


До цього дня пропонуємо книжкову виставку - рекомендацію
"Читай українське! Читай Українською!"

    Виставка представляє різні жанри української літератури від признаних класиків до сучасних письменників. 
Українська мова - це сучасно і своєчасно. Збагати себе українською!

В статті використані інтернет-матеріали

20 лютого, 2025

День Героїв Небесної Сотні

Алея Героїв Небесної Сотні. Час: 20.00. Нескінченний потік людей...


ВІЧНА ПАМ'ЯТЬ! ВІЧНА СЛАВА ВСІМ ГЕРОЯМ ПОЛЕГЛИМ 
ЗА СВОБОДУ І НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ!
ВИ НАЗАВЖДИ В НАШИХ СЕРЦЯХ!
ПАМ'ЯТАЄМО...

19 лютого, 2025

День Героїв Небесної Сотні


 Події зими 2013 - 2014 років змінили життя нашої країни та життя кожного українця. В історії держави вони залишаться під назвою Революція Гідності, яка підняла наш національний і патріотичний дух. Саме завдяки Майдану  держава довела всьому світові гідність украïнського народу, його мужність і тверду волю до справедливості.

 День 20 лютого став переломним у ході подій Революції Гідності. Цього дня 2014 року на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи режиму Януковича розстрілювали протестувальників.

 20 лютого стало для нас назавжди пам’ятним днем - Днем Героїв Небесної Сотні.

 Небесна   Сотня - 107 загиблих учасників Революції Гідності. Ціна свободи як у нашому гімні: "Душу й тіло ми положим…"
  Вшановуючи подвиг українців, загиблих під час Революції Гідності, до Дня Героїв Небесної Сотні, у рамках проєкту "Славетні Епохи України" для учнів КПКЦБ та студентів НУБіП було проведено  патріотичну годину "Життя обірване на злеті".

       Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих.


За програмою заходу було переглянуто документальний фільм "MAIDAN2014. НЕБЕСНА СОТНЯ. 18.02.-25.02"


 Прийняти   участь у заході була запрошена кандидатка історичних наук, заступниця генерального директора з наукової роботи Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музею Революції Гідності Катерина Романова. Особливу увагу вона акцентувала на самих молодих учасниках - Героях Небесної Сотні.


До Дня Героїв Небесної Сотні 
для користувачів нашої бібліотеки пропонуємо видання, 
присвячені трагічним подіям Революції Гідності. 

"Ангели Майдану"