11 лютого, 2025

130 років від дня народження Василя Вишиваного

Василь Вишиваний
не лише герой минулого, він - частина того, що надихає
нові покоління на боротьбу за своє майбутнє,
за свою гідність, за свою незалежність.

 

 З нагоди 130-річчя від Дня народження військового діяча, активного учасника в українському національно-визвольному русі початку ХХ століття, політика Вільгельма фон Габсбург-Лотрінгена відомого також під псевдонімом Василя Вишиваного історикиня Євніка Ліньова провела Годину історії "Український патріот з династії Габсбургів".



 Василь Вишиваний обрав  шлях служіння народу, який ще не мав своєї вільної держави. Вільгельм, чиє серце билося у ритмі відданості Україні, зростав у тіні розкішних королівських палат, але він не шукав ні розкоші, ні престижу. Його душа прагнула іншого - свободи для тих, хто народжувався на рідній землі, на землі, де панував гніт і безправ’я. Він став Василем Вишиваним - людиною, чиє ім’я стало символом боротьби за незалежність та гідність.


 У 1918 році він командував армійською групою австро-угорських військ, до складу якої входив Легіон Українських Січових Стрільців, був начальником гарнізону в Олександрівську (нині Запоріжжя), згодом - у Чернівцях. У 1919 році став полковником Армії Української Народної Республіки, а також працював у відділі закордонних зв’язків Міністерства військових справ УНР. У 1921 році повернувся до Відня.
 Під час Другої світової війни співпрацював із французьким рухом Опору.


 Василь Вишиваний вірив, що сила нації не тільки в зброї, а й у слові, у поезії, у спільній мрії про незалежну Україну. Паралельно з воєнною боротьбою він продовжував писати, знаходячи у словах потіху та натхнення. Його поезія, як і його спадщина, залишаються вічними і безцінними.


До Збруї!
До збруї! До збруї стрільці!
Зірвіться, ламайте кайдани!
З’єднаються з вами покійні брати,
І згояться народні рани…

До збруї! До збруї стрільці!
Товаришів рідних згадайте,
Що мріють про волю в холодній землі
Всі сили до бою з’єднайте!

До збруї! До збруї стрільці!
Велика Вкраїна повстане
І в купелі крови воскреснуть мерці
І радість до краю загляне.

До збруї! До збруї стрільці!
І рідну країну спасайте!
Повстаньте як вірні козацькі сини,
Героями в хату вертайте!

 

Потіха нещасного…
(собі)
Розплилися мріяні мрії;
Спустошене серце моє.
Розплились найкращі надії,
Минулося з ними життє…
Так сумно і гірко в серденьку,
Так пусто, самітно мені!
Прекрасне життя далеченько;
Коротко тривало, як в сні…
І туга у серці ридає;
Не раз ти почуєш її…
Самітним в чужині блукаю
І думи голублю свої.

 Василь Вишиваний завершив свій життєвий шлях усвідомивши, що справжня перемога не в тому, щоб захопити владу, а в тому, щоб відстояти честь і свободу.
 Постать Василя Вишиваного залишилась у пам’яті народу  не тільки як воїна, але й як поета, дипломата і борця за справедливість.
 20  травня 2021 року у День Вишиванки  поблизу станції метро Лук’янівська у сквері на вулиці Іллєнка, 39 урочисто відкрили пам’ятник Василю Вишиваному. Автори пам’ятника - скульптори Михайло Горловий та Олександр Фурман.


У публікації використані матеріали з сайту https://www.mcbs.if.ua/

Немає коментарів:

Дописати коментар