Українська поетеса, прозаїк і публіцист - Марія Матіос народилася 19 грудня в с. Розтоки Чернівецької області в сім'ї гуцулів. Випускниця філологічного факультету Чернівецького університету і пишається тим, що була серед тих, хто добивався присвоєння навчальному закладу імені "буковинського соловейка" - поета Юрія Федьковича. За освітою - український філолог, за покликанням - добровільний народознавець, поет, прозаїк, публіцист, цікавиться психологією, етнографією.
Протягом близько 10-ти років займалась журналістикою. Вісім із них була редактором газети на машинобудівному заводі імені Дзержинського в Чернівцях. Керувала Чернівецькою обласною організацією Національної спілки письменників України, займалась видавничою справою, була одним із засновників науково-літературного "Буковинського журналу".
З листопада 2005 року до 17 вересня 2010 року працювала заступником голови Комітету з Національної премії України ім. Тараса Шевченка.
У 2011 році виступала членом журі літературного конкурсу "Юне слово".
З 2012 року - депутат Верховної Ради України від політичної партії "УДАР Віталія Кличка".
У 2015 році її нагороджено Орденом княгині Ольги III ст.
2019 рік - переможниця конкурсу "Книжка року 2019" за роман "Букова земля".
Живе у Києві. Одружена, має сина.
Дослідила свій родовід до 1790 року
Цікавиться психологією, етнографією, городництвом та квітникарством.
За результатами соціологічних досліджень Марія Матіос незмінно входить до п’ятірки сучасних письменників, яких читають і знають в Україні.
Входить до сотні найбільш впливових жінок України.
Марія Матіос має не лише неофіційний титул прими, а й найпліднішої письменниці, грант-дами української літератури.
Вона є лауреаткою Шевченківської премії з літератури, "Коронації слова" та "Книги року BBC".
Її роман "Солодка Даруся" визнано найкращою книгою першого 15-річчя Незалежності України, яка найбільше вплинула на читачів і введений у програму з української літератури середньої школи. Її книжки перекладено сербською, румунською, польською, хорватською, білоруською, азербайджанською, японською, китайською та іншими мовами світу. За її творами створюють успішні театральні постановки та знімають кінострічки.
Про те як вона пише Марія розповідає: "Це схоже на театральну гру. Актор найбільш переконливий, коли він проживає роль, а не імітує. Так і письменник. Читачі іноді кажуть: ви мене довели до плачу. Я відповідаю, що спершу себе довела до плачу й переплакала ті сльози, а потім поділилася з вами. Роблю це не навмисно, а так, як відчуваю".
Пропонуємо виставку-портрет до ювілею
видатної української письменниці Марії Матіос
"Прима української літератури"
В статті використані інтернет матеріали