Наша бібліотека долучилася до відзначення 110 років від дня народження Леоніда Молодожанина - видатного канадського скульптора й живописця українського походження, академіка Королівської Канадської Академії мистецтв, відомого під псевдонімом Лео Мол.
Вечір-розповідь "Лео Мол - від гончара до відомого скульптора" провела Євніка Ліньова - дослідниця історії, археології та екс-держслужбовець з питань охорони культурної спадщини України.
Діяльність Лео Мола у галузі станкової і монументальної скульптури високо оцінена у багатьох країнах світу. Останньою визнала талант Лео Мола Україна. Після проголошення незалежності України Молодожанина було нагороджено Почесною відзнакою Президента України за видатні заслуги у розвитку культури.
Лео Мол народився в Україні. Студіював в Академії Мистецтв у Берліні та в Академії Мистецтв у Гаазі. Виконав багато скульптур за уповаженням різних установ: уряду Канади, Манітобського університету; університету св. Клементія в Римі, Італія; середньої школи доктора Лео Мола, Тахертінг, Німеччина; Вищої Технічної школи, Ейндговен, Голляндія.
Особливе місце у творчості митця посідає образ Тараса Шевченка. За його проектами споруджено пам`ятники Шевченкові у Вашингтоні, Буенос-Айресі, Прудентополісі. Надзвичайно плідно працював Лео Мол у галузі скульптурного портрета - виконав ряд погрудь: Ейзенхауера, Черчілля, Діфенбейкера, кардинала Йосифа Сліпого, митрополита Іларіона, Андрія Сахарова, папи Павла VI, папи Івана XXIII. Лео Мол активно працював і в інших галузях образортворчого мистецтва. Йому належать чудові малярські та графічні твори, він майстер вітражу і мозаїки.
Скульптура Тараса Шевченка - символ української діаспори в США. Тарас Шевченко Лео Мола - не Пророк у шапці і кожусі, а - молода людина, творець нової української естетики та модерної української ідеї.
Поряд із Тарасом Шевченком митець створив барельєф Прометея - символ сили, знання, розуму, які здатні перемогти невігластво. За словами скульптора, Прометей у путах - образ України, поневоленої Росією.
Роботи Лео Мола знаходяться в постійних колекціях Мистецької Галерії в Гамільтоні, в Канадській колекції МакМайкл в Клейнбурґ, Онтаріо; в Мистецькій Галерії в Торонто; Мистецькій Галерії Вінніпегу; Ривередж Фундації, Калгарі, Алберта; Пітер Вайт Галерії Банг, Алберта; Ватикан, Італія. В приватних збірках в Канаді, США, Англії, Німеччині, Італії, Нідерландах.
29 травня 1988 року у Лондоні місцевою українською громадою з нагоди 1000-ліття хрещення Русі-України встановлений пам’ятник Володимиру Великому роботи скульптора Лео Мола.
У 1991році, вперше після 50 років еміграції, митець відвідав Україну і відтоді майже щороку бував на Батьківщині.
У Вінніпезі в парку "Ассінібойн" у 1992 році відкрито "Сад скульптур Лео Мола", де в спеціальному "скляному павільйоні", а також під відкритим небом, експонуються понад 100 скульптур митця.
Лео Мол - автор шістнадцяти вітражів для собору Св. Володимира і Ольги. Загалом створив вісімдесят вітражів та близько ста скульптур для храмів різних конфесій.
Цікавим було обговорення творчості
славетного митця Леоніда Молодожанина.
Для підготовки публікації було використано інтернет-матеріали
Немає коментарів:
Дописати коментар