12 квітня, 2021

Україна космічна

Україна і космос - нероздільні. Зв'язок цей міцно встановився на зорі космонавтики, і витравити його зараз просто неможливо. Українське походження мали такі творці теорії польотів у світовому просторі, як Костянтин Ціолковський (до речі, пращури Ціолковського — вихідці з Волині, далекі родичі гетьмана Северина Наливайка), чернігівчанин Микола Кибальчич, полтавчанин Юрій Кондратюк, одесит Валентин Глушко, житомирянин Сергій КорольовМихайло Янгель (мав діда чернігівчанина засланого до Сибіру), Володиир Челомей (його мати була полтавчанкою) та багато інших.
При створенні публікації використані матеріали 
наведені в українському сегменті Вікіпедії

Українські інженери та дослідники складали «золотий фонд» авіації та космонавтики Радянського Союзу. Численні українські наукові установи, конструкторські бюро, промислові підприємства причетні до всіх найважливіших космічних перемог СРСР – від перших польотів у космос до створення й запуску космічного ракетного комплексу «Енергія-Буран».
  


8 фактів про українську космонавтику

1. Україна – у ТОП-5 країн з повним циклом виробництва ракетно-космічної техніки

Україна – одна з небагатьох країн світу, яка має замкнений цикл ракетобудування, починаючи з ракетного палива і закінчуючи готовими корпусами, ракетами-носіями (РН) та космічними апаратами (КА). Левова частка створюваного космічного устаткування припадає на державні підприємства, які підпорядковуються спеціальному уповноваженому органу – Державному космічному агентству України. (детальніше>>>)


За час незалежності українськими ракетами було здійснено 148 запусків. Ракети стартували з космодромів Плесецьк, Байконур, Воллопс, платформи «Морський старт». На орбіту було виведено близько 300 космічних апаратів на замовлення різних країн світу.

2. Українська космічна промисловість – світовий лідер за відсотком працюючих у галузі жінок


У Державному космічному агентстві України, згідно зі штатним розписом, працює майже 50% жінок. А в інших країнах у космічній промисловості працює від 20 до 30% жінок.
За словами начальника управління міжнародних зв’язків Державного космічного агентства України Романа Федонюка, наша країна є лідером у цьому плані. 
(детальніше>>>)3. Українці працюють над будівництвом на Місяці власної бази

Українське підприємство ДП «КБ «Південне» імені
М.К. Янгеля» працює над проектом постійної бази на поверхні Місяця, і наші науковці вже взялися до роботи.
Проект має п’ять етапів реалізації. Останній з них передбачає запуск постійної бази, на якій перебуватиме людина. Заплановано це на 2062 рік.
«Цей проект дуже складний і дорогий. Тому втілити його можна буде лише спільними зусиллями фахівців і компаній із багатьох країн світу, а фінансування робіт за проектом також передбачає участь урядів найбільш розвинених країн», – каже начальник проектного відділу ДП «КБ «Південного» імені М.К. Янгеля» з розробки спеціальних ракетно-космічних систем Геннадій Осиновий.
До речі, доходи ДП «КБ «Південне» імені М.К. Янгеля» з року в рік перевищують обсяги державного фінансування. Це одна з небагатьох іноземних компаній, яка безпосередньо бере участь у реалізації проектів NASA
(детальніше>>>)

4. Українські інженери на європейське замовлення створили двигун для ракети-носія "Вега"

На замовлення Європейського космічного агентства (ESA) ДП «КБ «Південне» імені М.К. Янгеля» розробило блок маршового двигуна четвертого ступеня для ракети-носія «Вега». Виготовили його на заводі «Південмаш» у місті Дніпро. За словами директора заводу, український двигун четвертого ступеня працює довше, ніж двигуни перших трьох ступенів разом узяті.
У листопаді 2018 року відбувся успішний пуск «Веги» з українським двигуном. Ракета-носій успішно вивела на орбіту космічний апарат Mohammed VI-B, сконструйований на замовлення уряду Марокко компанією «Airbus Defense and Space». Його використовуватимуть для спостереження за змінами земної поверхні, моніторингу в сільському господарстві, прогнозів погоди тощо.  (детальніше>>>)

5. В Україні розташований найбільший в світі радіотелескоп декаметрових хвиль

УТР-2 (український Т-подібний радіотелескоп 2-ї модифікації) — найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль, що розташовується в Харківській області та належить Радіоастрономічному інституту НАН України.
Астрономи, які працюють на УТР-2, першими в світі виявили в міжзоряному середовищі спектральні лінії вуглецю (головної «цеглинки», необхідної для появи органічного життя), каталогізували джерела випромінювань у далекому космосі, розробили теорію гравітаційних лінз (щодо того, як викривляється світло від далеких зірок і галактик), вивчили механізми радіовипромінювання Сонця і Юпітера. 
(детальніше>>>)

6. Українці брали участь у створенні ракети-носія NASA "Antares"

Ракету-носій «Antares» створено американською корпорацією Orbital ATK за участю українських підприємств.
Головну конструкцію першої ступені ракети розроблено ДП «КБ «Південне» імені М.К. Янгеля» та виготовлено на «Південному машинобудівному заводі ім. Макарова» (обидва – у місті Дніпро) у співпраці з українськими підприємствами «Хартрон-АРКОС» (Харків), «Хартрон-ЮКОМ» (Запоріжжя), «РАПІД» (Чернігів) та іншими. Українські фахівці брали активну участь у випробуваннях «Antares», які проводились у США.
Восени 2018 року NASA успішно запустило ракету «Antares», аби доправити вантажний модуль «Сігнус» до Міжнародної космічної станції. 
(детальніше>>>)

7. Команда молодих українських науковців, програмістів та інженерів виграла конкурс NASA

Щороку глобальні організатори від NASA оголошують теми та проблеми, рішення яких пропонується знайти командам з усього світу. Цього року чимало тем були пов’язані з обробкою або візуалізацією інформації з відкритих джерел NASA.
Українська команда FireWay стала переможницею хакатону в номінації «Найкраще використання технологій». Слід додати, що в конкурсі взяли участь 2303 команди з понад 150 країн світу. Тож перемога в ньому, безперечно, вартісна. За умовами змагання, учасники знайомляться з тематиками проєктів на сайті NASA і мають лише 48 годин на розробку та презентацію рішення.  (детальніше>>>)

8. Космонавт NASA розгорнув український прапор у космосі


Космонавт NASA Рендольф Брезник у 2017 році розгорнув на орбіті український прапор. Він всиновив хлопчика з Дніпра, і тепер його з нашою країною пов'язують родинні зв'язки.
Брезник був у космосі двічі, 5 разів виходив у відкритий космос. Саме Ренді – другий після Каденюка розгорнув на орбіті синьо-жовтий стяг. 
(детальніше>>>)
Немає коментарів:

Дописати коментар