17 січня, 2023

22 січня - День Соборності України


  22 січня, Україна відзначатиме День Соборності (день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки).
 Ідея соборності для українців завжди була актуальною. Підтвердження розуміння українським народом єдності, незалежно від політичних кордонів, які розділяли нашу територію, можна знайти у різних епохах.
  Від другої половини ХІХ століття українська політична єдність (соборність) стала одним із провідних мотивів декларацій та діяльності національного руху по обидва боки від Збруча.
 Процес об’єднання двох українських республік - УНР і ЗУНР - почався невдовзі після встановлення української влади у Східній Галичині.  1 грудня 1918 року на залізничній станції у Фастові представники ЗУНР і Директорії підписали "Передвступний договір". Статті угоди констатували, непохитний намір ЗУНР "злитися в найкоротшім часі в одну велику державу з Українською Народною Республікою". Зі свого боку, УНР проголошувала, що вона дає згоду "прийняти всю територію і населення Західно-Української Народньої Республіки як складову частину державної цілості в Українську Народну Республіку".
  22 січня 1919 року, в першу річницю проголошення незалежності УНР, у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори. На них проголосили Універсал Директорії Української Народної Республіки про злуку із Західноукраїнською Народною Республікою. Відтак ідея цілісності української нації в українській політичній думці вже ніколи не ставилася під сумнів. Упродовж багатьох десятиліть Акт залишався символом віри, ідейним імперативом боротьби за незалежну, соборну державу.
   ЗУНР після об’єднання з УНР змінила назву на Західна область Української Народної Республіки (ЗО УНР). Розпочалася активна співпраця між обома державними утвореннями в економічній, військовій та культурних сферах.
  21 січня 1990 року українська патріотична громадськість із нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР утворила між Івано-Франківськом і Києвом живий ланцюг єднання. Кількість учасників акції достеменно невідома. Різні джерела називають від 500 тисяч до трьох мільйонів людей, які взялися за руки та створили безперервний ланцюг від Києва через Львів до Івано-Франківська. Акція стала провісником майбутнього падіння СРСР і постання незалежності України.
 Проголошення Соборності УНР і ЗУНР - історичний акт об’єднання українських земель в одну державу. Ця подія стала основоположною для українського державотворення. 
У публікації використано інформацію та матеріали з інтернет сайтів


До цієї дати у читальній залі оформлено виставку - присвяту
"Соборність у наших серцях"

Немає коментарів:

Дописати коментар