Міжнародна рада з питань охорони пам'ятників і визначних місць (ICOMOS), що була створена при ЮНЕСКО, встановила відзначати
18 квітня, як День охорони пам'яток щорічно.
В Україні цей день називається "День пам'яток історії та культури" і встановлений відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року №1062/99.
У липні 2000 року Президент України підписав Закон "Про охорону культурної спадщини", котрий регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно із Законом, об'єкти культурної спадщини, що перебувають на території України охороняються державою.
Культурна спадщина представляє унікальне й важливе свідчення культури і самобутності народів, натомість деградація і знищення культурної спадщини - матеріальної чи нематеріальної - є втратою для постраждалих громад, а також для міжнародної спільноти загалом.
Міністерство культури та інформаційної політики продовжує фіксувати воєнні злочини рос.військових проти української культурної спадщини.
Руйнування культурної спадщини - воєнний злочин за Гаазькою конвенцією 1954 року. Інформація стосовно злочинів росіян на території України продовжує надходити. Фахівці МКІП перевіряють і систематизують отримані дані та оприлюднюють їх на спеціальному сайті: culturecrimes.mkip.gov.ua.
Перераховані випадки - лише верхівка айсберга, яка показує тільки те, що можливо зафіксувати на звільнених територіях України. Лише в майбутньому стане відомо, що окупанти зробили з великою кількістю пам’ятників та меморіалів, які наразі під окупацією.
Втрати заподіяні російською армією українській культурі, включають не лише матеріальну (музеї, архіви, театри, пам’ятники) та нематеріальну культурну спадщину (традиції, фольклор, пісні і т. ін.), а й людей - носіїв цих традицій, професійних митців, культурних менеджерів та інших діячів культури, котрі формують ідентичність української культури.
Міністерство культури та інформаційної політики оновило дані про кількість пошкоджених війною культурних пам'яток України. З 24 лютого 2022 року по 25 березня 2024 року зруйновано або пошкоджено 1046 об'єктів культурної спадщини. 128 серед цих об'єктів - національного значення.
Пам'ятки пошкоджені у 17 областях України. Найбільше руйнацій зазнали культурні об'єкти Харківської області - 294, Одещини - 119, Донеччини - 12, Херсонщини - 136 пам'яток.
За зведеними даними обласних військових адміністрацій, з початку повномасштабного вторгнення Росії пам'ятки, які зазнали руйнувань, за класифікацією охоронного статусу:
національного значення - 128;
місцевого значення - 848,
щойно виявлені - 70.
Пошкоджені пам'ятки розподіляють за належністю до:
архітектури - 294 об’єктів;
архітектури та містобудування - 312;
історії - 221;
архітектури, історії - 40;
монументального мистецтва - 21;
містобудування, монументального мистецтва - 19;
археології - 57;
містобудування - 5;
науки і техніки - 2;
садово-паркового мистецтва - 1;
Немає коментарів:
Дописати коментар