01 листопада, 2022

6 листопада - День визволення Києва від нацистів


 Київ було звільнено унаслідок Київської наступальної операції, яка тривала з 3-го до 13 листопада 1943 року і була складовою частиною Битви за Дніпро - однієї з наймасштабніших і найкровопролитніших воєнних операцій в усій світовій історії. У ній було залучено до чотирьох мільйонів людей з обох сторін, а втрати становили понад два мільйони осіб. Під час визволення Києва радянські війська зазнали величезних втрат, адже за негласним наказом Сталіна столицю України треба було взяти до чергової річниці Жовтневої революції.
 Як відомо, найзапекліші бої точилися за Букринський плацдарм, який, на противагу Лютізькому не був успішним. Ніч з 5 на 6 листопада стала вирішальною в битві за Київ. По Брест-Литовському шосе (проспект Перемоги) у місто прорвалися перші танки. До четвертої ранку опір противника в місті було зламано. По обіді до Києва увійшли основні частини радянської армії.
 Місто було зруйновано і майже порожнє. В центрі - самі обгорілі руїни (відступаючи, гітлерівці підпалювали все, що могли), серед яких де-не-де можна було побачити окремих виснажених, деморалізованих киян. Більше мешканців зустрічалося на Подолі, Шулявці, Деміївці. Всього в місті на цей час нараховувалося близько 100 тисяч мешканців, тобто лише десята частина довоєнного населення. Силами військовополонених нацисти намагалися в останні місяці своєї влади замести сліди масових убивств у Бабиному яру та в районах розташування концтаборів. Але приховати ці злочини було неможливо.
 Гітлерівська окупація Києва тривала 778 днів - з 19 вересня 1941-го до 6 листопада 1943 року.


З 2 - 8 листопада у читальній залі розгорнуто виставку-контраст
"Визволення Києва:тріумф і трагедія"
Запрошуємо всіх до перегляду

Немає коментарів:

Дописати коментар